Orientácia obývačky ako rozhodujúci faktor pre výber farby

Zákazníci pri nákupe farieb do svojich domovov zohľadňujú mnoho faktorov. Medzi tie najhlavnejšie považujú osobné preferencie /obľúbenosť farby/ a hneď potom nasleduje faktor najnovších trendov. Ak do toho ešte zarátame praktickosť jednotlivých odtieňov z pohľadu lepkavých a mastných prstov, zablatených labiek domácich miláčikov – pri výbere farby obývacej izby je potrebné zvážiť naozaj veľa.

Jeden faktor sa však prehliada najčastejšie. Je to faktor prirodzeného svetla v obývacej izbe.

Či už je vaša obývacia izba orientovaná na sever, juh, východ alebo západ, my, tu v BLISS-e sme na to, aby sme vám pomohli vybrať niektorý z vašich obľúbených odtieňov, ktorý by zároveň vyhovoval každému aspektu vrátane zachytenia (alebo “prekrytia”) prirodzeného svetla vo vašej obývačke. Nechajte sa inšpirovať niektorými z nasledujúcich príkladov.

Obývačky nasmerované na severnú stranu

Miestnosti orientované na sever majú tendenciu vytvárať farby chladnejšie a drsnejšie, takže namiesto toho, aby ste sa zaplietli do problémov so snahou o “falošné zosvetlenie” v týchto izbách, radi by sme vám odporučili hlboké a bohaté farby. Tmavé, túlivé, na sever orientované interiéry sú jednoducho predučené pre odietene ako tieto.

Flügger R90B
Flügger R90B – jeden z najpopulárnejších odtieňov.

Obývačky orientované na juh

Tí šťastnejší, ktorí majú obývacie izby orientované na juh, budú mať poväčšinu dňa izby zaliate teplým svetlom aj v chladnejších mesiacoch. Vďaka tomuto faktu bude všetko vyzerať zlatisto, svetlé farebné odtiene vyzerajú v týchto priestoroch naplnených svetlom obzvlášť krásne avšak ak si to budete vyslovene želať, môžete koketovať aj s chladnejšími farbami.

Flügger Flutex 5 Siena Natural

Obývačky orientované na východ

Intenzita ranného svetla spolu s intenzívnymi farbami na stenách obývačiek nasmerovaných navýchod sa postupne, v priebehu dňa zníži. Koniec koncov, poobede a večer je práve ten čas, keď je obývačka využívaná najviac. Naozaj sa neobávajte intenzívnejších tónov, tie budú vyzerať naozaj majestátne po večeroch aj pri svetle sviečok, alebo svetla z kozuba.

Flügger Wegner Opal IN 803

Obývačky orientované západne

Izby orientované na západ získavajú väčšinu svojho svetla neskôr počas dňa a my máme dva nápady, ako tento fakt čo najlepšie využiť. Prvou možnosťou je zvoliť si teplú farbu steny, ktorá komplimentuje posledné denné lúče svetla. Jednoducho – trendové ružové a teplejšie neutrálne farby.
Ak uprednostňujete neutrálnejší vzhľad, choďte na to opačne. Dokonale kriedová biela alebo odtiene šedej, budú síce pôsobiť chladnejšie ráno, avšak večer zjemnia teplé svetlo. Zároveň vám tieto farby otvoria obrovské možnosti z pohľadu následnej dekorácie izby.

Flügger 4365 Flügger 900
Flügger Calm Nude, IN 747

Zdroje obrázkov: Instagram, @fluggerofficial