Ako si vybrať farbu na stenu

Maľovanie domácnosti môže mať nesmierne pozitívny vplyv na to, ako priestor bude vyzerať a ako ho budete pociťovať po mnoho nasledujúcich rokov, avšak výber správnej náterovej hmoty môže byť naozaj náročná úloha. Môžete sa dopustiť chyby, ktorú potom teoreticky môžete pomerne rýchlo /i keď za viac peňazí/ odstrániť, preto sa často u našich zákazníkov stretávame s výberom tzv. bezpečnej voľby. Pripravili sme preto praktického sprievodcu, ktorého úlohou je pripraviť vás na čo najlepší výber vašej budúcej farby nielen do domácnosti. Od najnovších trendov, cez tipy pre vizualizáciu farieb v miestnosti až po nástroje potrebné pre maľovanie.

Výber správnej farby

Farby, rovnako ako čokoľvek iné, majú tendenciu sledovať trendy. Pamätáte si tmavozelené kúpeľne 80. rokov a horčicovo a oranžové odtiene 70. rokov? Na jednej strane to môže byť zábavné nechať sa inšpirovať najnovšími trendovými odtieňmi ako je napr. tmavomodrá, sivá nenechajte sa ovplyvniť iba túžbou byť čo najviac “in”. Namiesto toho počúvajte vlastné ja a vyberte si odtieň, v ktorom sa budete cítiť ako doma. Povedané inak: Len preto, že bývate vo vidieckom dome, neznamená to, že musíte mať vidiecku farbu.

 • Nezanedbávajte farbu podlahy. Podlahy zaberajú druhý najväčší povrch v izbách a budú mať vlastnú farbu. Dokonca aj drevené podlahy môžu mať vlastný odtieň, či už medovo zafarbený, čerešňový alebo limetový, a to ovplyvní vzhľad farieb.
 • Nechajte sa ovplyvniť vlastnými umeleckými zbierkami. Zhromaždite si ich a porozmýšľajte na tým, ktorá farba by sa mohla hodiť ku vašim obrazom.
 • Zoberte do úvahy veľkosť a tvar svojej izby a množstvo svetla, ktoré sa dostane počas dňa. Hlbšie farby majú tendenciu vyhovovať útulnejším miestnostiam, ako sú študovne a obývačky, alebo väčším miestnostiam s veľkým množstvom svetla ranného svetla, ale silné farby sa dajú použiť aj v izbách jednotlivo na vybraných stenách, aby do každej miestnosti priniesli hĺbku a ohnisko. Viac na tému farieb z pohľadu intenzity prirodzeného slnka sme napísali v tomto článku. Pokiaľ nechcete dosiahnuť veľmi výrazný, intenzívny vzhľad, v kúpeľni udržiavajte „brilantnú bielu“ a vo zvyšku domu vždy používajte jemnejšiu, matnú bielu pre stropy a ale aj napríklad drevo.
 • Je všeobecným mýtusom, že vymaľovaním izby na bielo ju opticky zväčšíte. Nebojte sa investovať do pigmentácie.
 • Niektoré farby – najčastejšie tie, ktoré sa vyskytujú v prírode – sú upokojujúce, a preto v spálňach a kúpeľniach môžete často vzhliadnuť neutrálne odtiene bledo modrej a zelenej farby.

Zhoda farieb

Našli ste teda farbu, ktorá sa vám páči, a myslíte si, že bude dobre fungovať v danej miestnosti? Čo na to povedia ostatné farby prvkov nachádzajúce sa v izbe? Ak chcete vytvoriť harmóniu, vaša farba sa musí dopĺňať s nábytkom, dekoráciami a textilom. Takže …

 • Pracujte v celom spektre odtieňov, ktoré si navyberáte a strávte niekoľko dní starostlivým organizovaním farieb podľa vzorkovníka.
 • Vytvorte si na sociálnej sieti Pinterest takzvaný moodboard, po slovensky: “nástenku nálady”. Na tejto nástenke si nastavte vašu obľúbenú farbu a pinterest vám ju naplní inšpiráciami iných ľudí, ktorí už využili kombináciu odtieňov, ktoré sa vám páčia. Týmto spôsobom môžete vzhliadnuť kombinácie farby, so záclonami, vankúšmi a veľmi rýchlo zistíte čo spolu funguje a čo nie.
 • Porozmýšľajte nad podielmi jednotlivých odtieňov farieb v izbe. Pri tomto aspekte hlavnú úlohu zohráva veľkosť a skladby izby, avšak kombinovaním dvoch farieb dokážete dosiahnúť prekvapivú harmóniu a rovnováhu v izbe.

Nákup farby

Je pravdou, že ak sa pomýlite, tak sa všetko dá opraviť premaľovaním. To si však vyžaduje čas, energiu a náklady, takže sa nesnažte príliš ponáhľať. Zaobstarajte si vzorky farieb a začnite experimentovať. Namaľujte dostatočne veľkú plochu vašej farby na papier /kartón/ minimálnej veľkosti A4. Sledujte tieto vzorkovníky počas rôznych časoch dňa. Všimnite si ako farby vyzerajú ráno a ako sa menia pri západe slnka pri večeri. Zvážte ako farba bude vyzerať pri večernom, umelom osvetlení.

Farby jednotlivých výrobcov sa líšia od seba prevedením, kvalitou, spôsobom aplikácie, avšak vo všeobecnosti sa dajú farby rozdeliť do týchto základných kategórií:

 • Mat: Všeobecne považovaný za štandard pre interiérové steny. Má najmenej reflexný lesk a zamatovú štruktúru. Ponúka najväčšiu farebnú hĺbku a je vhodný na zakrytie nedokonalostí na stenách.
 • Hlboko matná farba: Táto farba sa odráža a je dostatočne trvanlivá. Najčastejšie sa používa v kuchyniach alebo kúpeľniach. Je vyhľadávaná a uprednosťňovaná tými, ktorí hľadajú odolnú, ľahko umývateľnú farbu bez lesklého povrchu.
 • Saténová farba: ako škrupinová farba, ale mierne lesklejšia.
 • Polo lesklá a lesklá farba: Najviac odrážavý povrch a zároveň najodolnejší. Farby sa ľahko čistia a používajú sa hlavne na podlahové lišty, lišty a dvere, alebo občas aj v kúpeľniach. Trendovo môžete tieto farby použiť aj na drevené podlahy.

PRO tipy pri samotnom maľovaní:

 • Vždy si pripravte plán a zoznam toho, čo je potrebné pri maľovaní.
 • Doprajte si dostatok času na maľovanie aby ste sa nikam nemuseli ponáhľať, ak práca pôjde pomaly.
 • Zvyčajne platí, že maľovať začíname zhora a postupujeme nadol, takže začnite stropmi, pokračujte stenami a potom ukončite prácu drevenými prvkami v interiéri. Ak aplikujete tapety, najskôr dokončite všetky práce s farbami a až potom tapetujte.
 • Uistite sa, že máte dostatok farby aspoň na dve vrstvy. Pri bežných farbách, ak máte tmavý odtieň, predajcovia doporučujú aplikovať tri vrstvy. Toto pravidlo však neplatí pri našich farbách: Sikkens Alphatex, Flügger Flutex 5, alebo Flügger Flutex 5s. Aj pri hlbokých, tmavých odtieňoch vám bohato postačia iba dve aplikácie.
 • Pri selekcii farby z farebnej karty vyrežte štvorce, ktoré sa vám páčia, a umiestnite ich na biely papier. Získate tak predstavu o tom, ako farba skutočne vyzerá, bez toho, aby bola ovplyvnená rušivými farbami vedľa nej.