Sikkens versus Sadolin /Xyladecor/ – testovanie exteriérových farieb na drevo

Na základe pozitívnej odozvy predchádzajúceho testu, o ktorom sme napísali, sa Roger-M z fóra „woodworkuk“ rozhodol otestovať /porovnať/ hneď niekoľko náterových systémov na drevo v exteriéri. Ide o porovnanie farieb zvislých drevených prvkov v exteriéri: Sikkens Cetol Filter 7 Plus a Sadolin /U nás predávaných pod značkou Xyladecor/ classic a Xyladecor extra. Roger-M vo svojom teste zašiel ešte ďalej ako naposledy, a rozhodol sa natrieť týmito farbami aj rozličné druhy drevín, aby bol test čo najobjektívnejší. Použité dreviny: Iroko, Anglický dub, Sapele, Mäkké ihličnaté drevo. Viď obrázok, začiatok testu:

Začiatok testu – rok 2017

Farby boli aplikované pomocou štetcov na základe odporúčaní výrobcov. Roger-M takisto zbrúsil a natrel okraje každého kúska dreva pre lepšiu priľnavosť a celistvosť náteru. V prípade Xyladecoru použil odtieň orech, pre Sikkens filter 7 sa rozhodol použiť orech a jednu radu natrel „letným dubom“. Posledná rada drevín nebola natretá ničím. Toto testovacie portfólio umiestnil ku príjazdovej ceste exponovanej na slnečnú stranu s orientáciou na juh. Z predchádzajúceho vlákna ešte spomenieme, že Roger-M žije na Cornwallskom polostrove na juhu Anglicka = Množstvo zrážok a v lete dostatok slnečných dní. Na fórume má viac ako 600 citácií a teda ho môžeme považovať za autoritu vo fachu.

Update – február 2019, 15 mesiacov od začiatku testu

Roger-M prvý update publikoval po 15tich mesiacoch /asi nebolo čo dovtedy komentovať/. Podľa priloženej fotky usudzuje, že tri farby si zatiaľ vedú skvele, zatiaľ čo Xyladecor classic začína ukazovať známky degradácie na tvrdých drevinách /iroko a dub/.

Update – leto 2019 – 21 mesiacov od začiatku testu

Detail degradácie na iroku a dube – Xyladecor classik po 21 mesiacoch.

Test nie je zďaleka na konci /predchádzajúci test trval 8 rokov/. Originálne vlákno na britskom fóre je TU a ak dôjde k update-tu, neváhajte nás kontaktovať, aby sme publikovali novinky aj pre ostatných čitateľov.