Ošetrenie dreva pigmenovaným prípravkom na vašom dome, exteriérovom nábytku alebo drevenej podlahe je kľúčovou súčasťou starostlivosti o váš drevený povrch. Ošetrovanie nielenže chráni drevo, ale lazúra (príp.moridlo) dodáva povrchu krásnu farbu a vlastnosti. Ako však natieranie dreva pigmentovanou lazúrou pomáha chrániť a farbiť povrch?

Prečo by ste mali drevo ošetriť pigmenovanou lazúrou

Pigmentovaná (farebná) lazúra na drevo predstavuje jednu úroveň ochrany vášho dreveného domu, zrubu, podlahy alebo dreveného nábytku. Lazúra na drevo pomáha chrániť drevo pred ultrafialovým svetlom, čo zabraňuje vyblednutiu drevených povrchov alebo strate farby. Moridlo na drevo navyše slúži ako prvá vrstva ochrany dreva. Keďže lazúra vsiakne do dreva, aby sa spojila s vláknami v ňom, lazúry zabraňujú vniknutiu iných prvkov, ako je vlhkosť, do dreva. Lazúra môže pomôcť drevu stať sa odolnejším voči vode alebo iným kvapalinám, ako aj odpudzovať hmyz, plesne a riasy.

Ako funguje lazúra na drevo

Ošetrenie dreva lazúrou je jedným zo spôsobov, ako pomôcť chrániť drevo pred živlami a poškodením. Je to dôležitý krok k tomu, aby váš drevený podkla vydržal dlhé roky. Ako však funguje lazúra na drevo? Lazúra na drevo je typ tekutej farby, ktorá sa používa na farbenie dreva. Pigmentácia s lazúrou vsiakne do vlákien dreva a naviaže sa na naň. To sa líši od farby, ktorá vo všeobecnosti “sedí” na vrchu materiálu, na ktorý je aplikovaná, namiesto toho, aby ho nasýtila.

Lazúra na drevo môže mať niekoľko foriem: olej, živica (akrylátová) alebo alkyd. Všetky tri formy pôsobia ako pojivá, ktoré pomáhajú priľnúť pigmentom k drevu. To je dôvod, prečo sú lazúry viac chrániace, ako farba – chránia hlboko v dreve, namiesto toho, aby “sedeli” na vrchu dreva.

Kedy natrieť drevo

Vo všeobecnosti, aby ste ochránili svoj drevený dom, podlahu alebo nábytok, mali by ste drevo pravidelne farbiť. To pomôže zachovať nielen vzhľad dreva, ale aj odolnosť a dlhú životnosť.
Ak váš drevený povrch začína vyzerať fádne alebo náter dozrievať, možno je čas na opätovnú povrchovú úpravu. Možné príznaky môžu zahŕňať rozštiepené alebo prasknuté dosky, zmenu farby, praskanie a odlupovanie sa lazúry, trieskové dosky, staré alebo sucho vyzerajúce drevo alebo plesne.
Vo všeobecnosti mäkké drevá, sú oveľa viac absorbujú lazúry než tvrdé dreva.