Interiérové farby na steny do domácnosti pre hobby aj profesionálov

Pred výberom farieb do interiérov, odporúčame sa najprv rozhodnúť akú kvalitu farby podľa stupňa zmývateľnosti / oderu za mokra si budete priať. Článok k danej téme nájdete tu: “Klasifikácia odolnosti farieb voči mokrému oteru

Ak máte naplánované maľovanie, môže byť lákavé použitie napríklad klasickej kaolínovej farby, my Vám však odporúčame prejsť sa po sortimente Sikkens, aby ste sa inšpirovali kvalitou. Je veľká šanca, že v sortimente máme zaradenú farbu, ktorá presne vyhovuje Vašej špecifikácií.

Pre interiér mate z radu Sikkens výrobkov na výber širokú škálu odolnosti voči ich mokrému čisteniu. V ponuke sú umývateľné nátery stien s triedou 3, 2 alebo aj v najvyššej triede 1

Čo je to umývateľný náter? Oficiálne existuje 5 tried umývateľných (zmývateľných) farieb na steny podľa normy DIN EN 13300. V praxi už triedy 4 a 5 takmer nepoužívame. Náterové farby s triedou zmývateľnosti 4 alebo 5 sú väčšinou nátery na steny odolné voči rozmazaniu, biele a vápenné farby. Pretože v dnešnej dobe máme radi, keď môžeme steny utierať vlhkou handričkou, väčšina farieb na steny v našom sortimente má minimálne triedu umývateľnosti povrchu 1 a 2, prípadne aj triedu 3. Je to ako v škole, čím nižšie číslo v triede zmývateľnosti, tým kvalitnejšia a odolnejšia farba.

Pre triedu zmývateľnosti 1, ktorá znamená, že táto farba sa veľmi ľahko čistí, vďaka čomu sa tento náter dokonale hodí do priestorov, kde je zvýšené riziko zašpinenia stien intenzívnym pohybom, užívaním, vlhkosťou a pod., sú vhodným a vedľmi pekným predstaviteľom hlboko matné farby Sikkens Alphacryl Pure Mat SF alebo Sikkens Alphacryl Morpha. Aj po mnohých čisteniach vyzerajú tieto farby na steny ako nové.

Alebo hlboko matná farba Sikkens Alphatex SF, trieda zmývateľnosti 1, pri ktorej dosiahnete aplikáciou striekaním úplne krytie podkladu už jednou vrstvou a to pri spotrebe 8,4 m²/l. Tento výrobok je dostupný aj ako hlboko čierna – antireflexná. Aj biela je s hlbokým matom, vhodnými pre použitie napr. na stropy obchodných centier, sál a pod. Teda aj veľkých rovinných plôch bez rizika odrazu svetla a tým skrytia prípadných nerovnosti podkladov (platí to  aj pre biele a farebné prevedenia výrobkov Sikkens Alphatex SF, Sikkens Alphacryl Pure Mat SF Sikkens Alphacryl Morpha).

Pre maliarov, hľadajúcich farbu s vysokou výdatnosťou a krycou silou môžeme odporúčať výrobok Levis Saptocryl HP (Levis je sesterská firma Sikkens-u). Farbu môžete riediť v prvej vrstve do 30-40% vodou, druhú vrstvu do 10-20% (podľa stavu a nasiakavosti podkladu). Možnosť aplikácie tejto farby máte aj v exteriéri (riedenie vodou platí ako pre aplikáciu fasádnej farby).
Je možné, že Vás osloví aj trieda zmývateľnosti 3, ktorou disponuje farba Sikkens Alphadur HD SF.  Predstavuje jednu z najpredávanejších matných farieb na steny od Sikkens v Európe.
Sikkens Alphadur HD SF má vynikajúce krytie a ľahko sa spracováva. Je to kvôli dlhšej „otvorenej„ dobe spracovania, vďaka čomu sa dá pri aplikácií dosiahnuť jednotný konečný vzhľad. Sikkens Alphadur HD SF je možné použiť na steny a stropy s minerálnymi povrchmi, ako sú: kameň, betón a omietky. Matnú farbu na steny je možné aplikovať aj na sklenené tapety.

V súčasnosti značka Sikkens predstavuje absolútnu autoritu vo svete farieb.

Okrem farieb značky Sikkens, sú u nás v ponuke aj Belgické farby zn. Trimetal (sesterská firma Sikkens – AkzoNobel) ako aj doplnkový sortiment Dánského výrobcu Flügger:

Flügger Flutex 5
Flügger Dekso 5 farba na stenu
Umývateľné farby na steny do domácnosti

Pri náteroch stien a interiérov aplikujeme farby značiek Sikkens, Trimetal a Levis.